Piirin myöntäminen kilpailujen haku on käynnistynyt

16.1.2018

Piirin myöntämät kilpailut haetaan osoitteessa kilpailukalenteri.fi/piirihaku.

Alla on näkyvillä vuoden 2018 arvokilpailukalenteri ja alue- ja piirinmestaruuskilpailujen päivämäärät ja paikkakunnat. Nämä on tärkeää ottaa huomioon omia kilpailuja suunniteltaessa.

Piirin kilpaílukalenteri pyritään saamaan valmiiksi maaliskuun aikana, joten aikaa hakea kilpailuja on 28.2. saakka. Toki kilpailuja voi hakea senkin jälkeen, mutta aina niin, että kilpailut on haettu viimeistään kolme päivää ennen kilpailutapahtumaa.

Piirinmestaruus- ja seuracupkilpailut on jaettu ennalta laaditun suunnitelman mukaisesti. 9-15-vuotiaiden, 17-19-vuotiaiden ja yleisen sarjan pm-maastot on vapaasti seurojen haettavissa. Asiasta voi tiedustella p. 0400-673056, Jaana Kujala.

 

 Arvokilpailukalenteri 2018

20.1 Parayleisurheilun SM-kisat Lahti, Nastola

20.1. Pm-hallit Joensuu

26.1. Pohjois-Savon avoimet hallit

3.2 Talvimestaruuskilpailut – Kiekko M/N, M/N22-17 Pori 11.2 Hallimaaottelu FIN-SWE-NOR-DEN/ISL Uppsala, SWE

4.2. Etelä-Savon Yleisurheilun avoimet pm-hallit

17.2 Talvimestaruuskilpailut – Moukari M/N, M/N22-17 Kaustinen

17.-18.2 SM-hallit M/N Helsinki

24.-25.2 SM-hallit, nuoret M/N22-19-17 Kuortane

1.-4.3 MM-hallit Birmingham, GBR

3.3 Talvimestaruuskilpailut – Keihäs M/N, M/N22-17 Tampere

3.-4.3 SM-hallimoniottelut M/N, M/N22-17, P/T15 Jyväskylä

9.-11.3 TJIG Tampere

10.-11.3 Euroopan heitto cup Leiria, POR

18.3. Keväthallit Savonlinna

24.3 MM-½-maraton Valencia, ESP

25.3. Mehtimäki Junior Indoor Games

2.4. 46. Malmijuoksu

14.4 SM-maantiejuoksut Heinola

5.-6.5 MM-kilpakävelyn joukkuemestaruuskilpailut Taicang, Kiina

6.5 SM-maastot Salo

12.5. Joensuu Run

19.5. 9-15-v. + 17, 19, yleinen pm-maastot  SEUROJEN VAPAASTI HAETTAVISSA

19.5 Helsinki City Running Day Helsinki

19.5 Euroopan 10 000 m cup Lontoo

21.5 PM-10 km Kööpenhamina, DEN

26.5 Kultainen keihäs Vantaa

26.5 ECCC B-ryhmä M/N Tampere

26.5. PKO Games Joensuu

31.5 Tähtikisat Turku

5.6 Paavo Nurmi Games Turku

6.6 Nuorten Eliittikisat Janakkala

9.6 Tähtikisat Jyväskylä

9.-10.6 PM-moniottelut M/N22,19,17 NOR

10.6. 9-15-v. Pm-moniottelut KUOPIO

13.6 Motonet GP Espoo

14.-16.6 YAG Espoo

16.-17.6 FIN-SWE-EST moniottelu-mo Pärnu, EST

17.6 SM-maantiekävelyt Espoo

17.6 Tähtikisat Raasepori

19.6. SEURACUP I LAPINLAHTI

20.6 Nuorten Eliittikisat Vantaa

23.6 Motonet GP Kuortane

24.6 Tähtikisat Saarijärvi

27.6 Tähtikisat Orimattila

28.6-1.7 Lajikarnevaalit -

4.7 Motonet GP Joensuu

4.7. Joensuu Junior Games

7.7 Tähtikisat Lahti

7.-8.7 SFI:n mestaruuskilpailut Pietarsaari

6.-7.7. Itäisen alueen am-kilpailut Varkaus

5.-8.7 Nuorten EM-kilpailut M/N17 Győr, HUN

10.7. Gatorade kansalliset Olli Teijonmaan muistokilpailut

13.-14.7. HJG Kuopio+ Itäisen alueen 17-19-vuotiaiden am-kilpailut

10.-15.7 Nuorten MM-kilpailut M/N19 Tampere

19.-22.7 Kalevan kisat Jyväskylä

21.-22.7-15-v. Pm-huipentuma IISALMI

26.7 Nuorten Eliittikisat Vaasa

28.7 Motonet GP Lapinlahti

29.7 Tähtikisat Helsinki

2.8. SEURACUP  II KUOPIO

3.-5.8 SM M/N22,19 Laitila

6.-12.8 EM-kilpailut Berliini, GER

10.-12.8 SM P/T15,14 Saarijärvi

10.-12.8 SM M/N17,16 Espoo

11.-12.8 PM-nelimaaottelu + Ch’s M/N19 Hvidovre, DEN

11.-12.8 Nordic-Baltic Ch´s M/N22 Gävle, SWE

15.8 Tähtikisat Seinäjoki

19.8 Tähtikisat Kotka

18.8. 9-15-v. Pm-viestit VARKAUS

20.-26.8 Parayleisurheilun EM-kisat Berliini, GER

22.8 Motonet GP Lappeenranta

24.8 Tähtikisat Tampere

25.-26.8 SM-moniottelut M/N22-17, P/T15,14 Oulu & Kempele

25.8. 9-13 pm-moniottelut LEPPÄVIRTA

31.8.-1.9 Suomi-Ruotsi M/N & M/N17 Tampere

1.9 Seuracup finaalit Nokia, Valkeakoski, Urjala, Tampere

8.-9.9 IAAF Maailman Cup Ostrava, CZE

8.-9.9 SM-viestit Mikkeli

15.-16.9 KLL:n mestaruuskilpailut Hämeenlinna

22.9 SM-maraton Lappeenranta

6.-18.10 Nuorten Olympialaiset Buenos Aires, ARG

10.11 PM-maastot ISL

9.12 EM-maastot Tilburg, NED